Zayıflama yöntemleri

Zayıflama yöntemleri

Zayıflama yöntemleri, şişmanlık çağımızın en yaygın hastalıklarından birisidir. Vücuda alınan fazla enerjiye bağlı olarak gelişen kilo fazlalığı ciddi bir sağlık sorunudur. Fazla yeme, hareketsizlik, psikolojik sorunlar, hormonal ya da metobolik bozukluklar şişmanlık üzerinde etkili rol oynayan faktörlerden yalnızca bir kaç tanesidir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de şişmanlık git gide yayılmaktadır. Bu nedenle de kişi şişmanlıktan kurtulmak için bir çok alternatif yol aramaktadır. Özellikle bilinçsiz bir şekilde uygulanan diyetler, zayıflamak adına kullanılan içeriğinin ne olduğu belli olmayan ilaçlar kişide daha ciddi sağlık durumlarına yol açabiliyor. Özellikle bilinçsiz bir şekilde yapılan diyetler ile verilen kiloların, diyet sonlandırıldıktan sonra fazlası ile geri alınmasını sağlıyor.

Şişmanlığı kontrol altına alabilmek için en doğru yöntem besinler nedeni ile vücuda alınan enerjiyi ve günlük harcanan enerji oranını dengede tutmak gerekiyor. Zayıflama yöntemlerine başvurulduğu zaman alınan ve kaybedilen enerji göz önünde tutulduğunda daha sağlıklı ve çabuk bir zayıflama sağlanacaktır. Genel sağlık durumuna zarar vermeden sağlıklı bir şekilde zayıflamak için başvurulan yöntemler doktor ve bir uzman kontrolünde gerçekleştirilmelidir.

Peki, Zayıflama yöntemleri Nelerdir?

Akupunktur İle Zayıflama Yöntemi: Sağlıklı kilo verebilmek ve şişmanlıktan kurtulmak için en önemli ayrıntı sabırlı olmak ve acele etmemektir. Zayıflama kişiler için bir nevi yeni bir yaşam tarzıdır. Kişi normal hayatına devam ederken arada uygulanan bir zayıflama tekniği ile ortalama ayda sağlıklı bir şekilde 4-5 kilo kadar kaybedilebilmektedir ve en doğru olan oranda budur.

Zayıflama amacı ile başvurulan akupunkturun zayıflama üzerindeki etkisi göz ardı edilmeyecek kadar büyüktür. Akupunktur ile ilk olarak kişinin beyinde yer alan iştah merkezi kontrol altına alınıyor ve kişinin açlık ile mücadele etme oranı arttırılıyor. Akupunktur ile beraber fiziksel ve zihinsel aktivitelerden taviz vermeden rahatlıkla bir diyet uygulanabiliyor Akupunktur diyet ve basit egzersiz hareketleri ile desteklendiğinde zayıflama daha rahat ve çabuk oluyor. Akupunktur sayesinde açlık hissi, midede yanma, kazınma ve ekşime gerçekleşmiyor. Akupunkturun vücuda sağladığı bir diğer etkisi metabolizmayı düzenlemek, stres ve siniri önlemektir.

Tüm vücut bütün olarak göz önüne alındığında akupunktur hormonal, emosyonel ve diğer rahatsızlıkları da ortadan kaldıran bir etkiye sahiptir. Bu zayıflama tedavisi sayesinde kişinin kendine olan güveni artar, kişi kendini daha mutlu ve enerjik hisseder. Akupunktur sayesinde ideal vücut ölçülerine kavuştuktan sonra var olan kiloyu korumak da önemlidir. Bunun için yeme alışkanlıklarına çok dikkat edilmeli ve hareketsizlikten uzak kalınmalıdır.

Pilates İle Zayıflama Yöntemi: Son yıllarda oldukça yaygınlaşmış fiziksel aktivitelerden ve zayıflamak amacı ile uygulanan sporlardan bir tanesi de şüphesiz pilatesdir. Daha çok bayanlar tarafından tercih edilen pilatesin bu kadar yaygınlaşmasının nedeni verdiği sonuçlardır. Pilates yalnızca zayıflamak için değil vücudu şekillendirmek, esneklik kazandırmak, vücutta var olan bazı sorunları gidermek, doğru nefes alış verişi ve motivasyon kazanmak için de tercih edilmektedir.

Pilates, vücudun iskelet ve kas sistemini geliştiren bir egzersizdir. Pilates yapan bir kişi kilo kaybı yaşamasa da iki beden kadar incelebilmektedir. Pilates sayesinde kişinin kilo verme süreci kısalır ve daha çabuk kilo verebilir. Daha etkili kilo vermek için pilates bir kardiyo egzersizi ile desteklenmelidir. Pilates yaşan yoğun strese bağlı alınan kilolarda da oldukça etkili bir egzersiz türüdür. Kişiyi stresten uzaklaştırarak strese bağlı gerçekleşen kiloların yok olmasını sağlar. Pilatesi kısaca özetlemek gerekirse, pilates tek başına zayıflama sağlamak. Ancak etkili bir diyet ve egzersiz hareketler ile desteklendiğinde mucize sonuçlar alınabilir.

Diyet İle Zayıflama Yöntemi:: Günümüzde zayıflamak amacı ile uygulanan ve her geçen gün sayısı daha da artan birçok diyet türü vardır. Diyet yaparak hızlı kilo vermek mümkündür. Ancak uygulanacak diyet dikkatli seçilmelidir. Aynı diyet her kişi için aynı etkiyi sağlamaz. Şok diyetler, bilinçsiz uygulanan diyetler ve hızlı kilo kaybı hem genel sağlığı olumsuz etkiler hem de verilen kiloların fazlası ile geri alınmasını sağlayabilir.

Diyet Yaparken Sağlıklı Kilo Vermek İçin: Sağlıklı zayıflayabilmek ve vücudu olumsuz etkilere karşı koruyabilmek için diyet programlarında mutlaka tahıllı gıdalar yer almalıdır. Örneğin Akdeniz türü beslenme kişinin bel, kalça ve göbek gibi bölgelerinde biriken kilolar için etkili bir beslenme türüdür. Bu tür diyet listelerinde daha çok yağ oranı az olan gıdalar yer almaktadır. Ayrıca yoğurt ve salataya yer verilmektedir. Bu nedenle de bölgesel zayıflamada etkili bir diyet türüdür.

Genel sağlığı korumak ve diyet yaparak zayıflamak için önce beslenme alışkanlığı gözden geçirilmelidir. Diyete başlandığında artık beslenme listesinde salata, sebze, haşlanmış ya da ızgara gıdalar, yoğurt ve en önemlisi su yer almalıdır.

Alternatif Zayıflama Yöntemleri:

Sağlıklı Ve Dengeli Beslenmek: Kilo sorunu olan kişilerin çoğu çok fazla yemediğinden ancak yine de kilo aldığından yakınır. Burada ayırt edilmesi gereken ne kadar yemek yendiği değil, nasıl beslenildiğidir. Fast foot ve asitli içecekleri fazla tüketen kişilerin kilo alması ve kilolu olması çok doğal. Sağlıklı ve düzenli beslenerek metabolizmayı güçlendirmek ve etkili kilo vermek mümkün olmaktadır.

Yeşil Çay İle Zayıflama Yöntemi: Piyasada zayıflattığı öne sürülen birçok ürüne rastlamak mümkün. Fakat her satışa sunulan ürüne zayıflatıyor diye başvurmak yanlıştır. Zayıflamak amacı ile tercih edilen ürünün doğallığı, içeriği tam olarak bilinmeli ve tercih edilen ürün bilinçli bir şekilde kullanılmalıdır. Yeşil çay zayıflamak için kullanılan ve çok yaygın olan bir üründür. Yeşil çay dikkat edildiği zaman neredeyse her diyet listesinde başta yer almaktadır. Yeşil çayın zayıflama üzerinde etkisi büyüktür. Metabolizma hızını arttırarak vücuttaki bulunan fazla kalorinin yakılmasını sağlar.

Yüzerek Zayıflama Yöntemi: Yüzme vücudun her tarafını aynı anda çalıştıran bir spor türüdür. Kalori yakımında vücuda olumlu etkiler sağlar. Suda var olan kaldırma etkisi ile vücut zarar görmeden sağlıklı bir şekilde zayıflamaya yardımcı olur. Yüzme kilo kaybı ile beraber vücutta sarkma oluşmamasına ve sıkılaşmasına yardımcı olur.

Yüzme ile zayıflamak isteyen kişilerin öncelikle bu sporun tekniği bilmesi ve bilinçli bir şekilde uygulaması gerekir. Bilinçsiz bir şekilde yapılan bu spor nedeni ile vücut aşırı yorulabilir. Düzenli şekilde yüzen ancak yüzmeyi bilinçsiz bir şekilde uygulayan kişilerde bel, boyun gibi bölgelerde ağrı yaşanabilir. Ancak uzmanlar tarafından bilinçli uygulandığı takdirde etkili bir zayıflama yöntemi olarak kabul edilmekte ve önerilmektedir.

Bitkiler İle Zayıflama Yöntemi: Günümüzde yine yaygın bir şekilde zayıflamak amacı ile kullanılan bitkiler ile rahatlıkla kilo vermek mümkün olmaktadır. Fakat yalnızca bitkilere güvenerek zayıflamak mümkün değildir. Kullanılan bitkiler ile beraber kişi yediğine içtiğine dikkat etmeli, egzersiz yapmalıdır. Bitkiler bu şekilde desteklendiğinde kilo vermek daha kolaylaşacaktır. Kullanılan bitkinin öncelikle içeriği ve ne işe yaradığı bilinmeli ve bilinçli bir şekilde tüketilmelidir.

Sağlıklı Ve Hızlı Kilo Vermek İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Özellikle akşam yemeği çok geç vakitlere bırakılmamalıdır ve hafif gıdalar tüketilmelidir. Akşam yemeği yedikten sonra ufak atıştırmalıklardan kaçınmak gerekir.
  • Şeker oranı yüksek gıdalardan uzak kalınmalıdır. Özellikle yemeklerin ardından tatlı yemekten kaçınılmalıdır.
  • Sağlıklı ve hızlı zayıflamak için yemek aralarında yeşil çay ve ılık su tüketimi yararlı olacaktır.
  • Uyku düzeni yine sağlıklı zayıflamak için önemli bir rol oynar. Akşam çok geç saatlere kadar uyumak ve sabah geç saatlere kadar uyumak vücudun düzenini bozarak kilo fazlalığına neden olur. Bu nedenle akşam erken yatıp, sabah erken kalkılmalıdır. Sabah aç karnına erken saatlerde yapılan 15 dakikalık egzersiz ile daha sağlıklı ve hoş bir vücuda kavuşulabilir.
  • Gün içinde öğün sayısı üç yerine altıya çıkarılmalıdır. Sık sık ancak azar azar yemek zayıflama üzerinde etkili olacaktır.
  • Zayıflamanın altın kurallarından en önemlilerinden bir tanesi de bilindiği gibi su tüketimidir. Su vücudun neredeyse %50'sini oluşturur. Bu nedenle vücuda alınan gıdalar haricinde vücudun ihtiyacı kadar da su alımına dikkat edilmelidir. Diyet, egzersiz ya da farklı zayıflama tekniklerini uygularken vücuda alınan su oranına çok dikkat edilmelidir. Zayıflama için uygulanan teknikler esnasında metabolik artıklardan kurtulmak için ihtiyacı karşılayacak oranda su alınması muhakkak şarttır.
Son Güncelleme : 01.12.2018 16:44:24
Zayıflama yöntemleri ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Sayfayı Düzenle Düzenleme Geçmişi

Zayıflama yöntemleri Yorumları

şifre Kırmızı sayı

1 Yorum Yapılmış "Zayıflama yöntemleri"
Aşırı kilolu olduğum için birçok zayıflama yöntemini deniyorum ama ciddi faydaları olmuyor. Tam olarak nerede hata yapıyorum bilmiyorum ama zayıflamak istediğim doğru. Bunun için zayıflama yöntemlerinin yanında nasıl uygulamalar yapmamı tavsiye edersiniz?
Saliha . 31.08.2018
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
Kayısı Çayı Zayıflatırmı
Kayısı Çayı Zayıflatırmı
Kayısı çayı zayıflatır mı, kalp ve gözleri korumakta yabancı ve lif etkilerine karşı mücadele hastalıklarına karşı kullanılabilen önemli ve faydaları çok olan bir besin kaynağıdır. Kayısının içerisinde yüksek seviyede beta ve karoten aktivite bulunur...
Spiral Kilo Aldırırmı
Spiral Kilo Aldırırmı
Spiral kilo aldırırmı, Kadınlarda vajina içine yerleştirilen bir çeşit doğum kontrol yöntemidir. Spiraller'in bakır ve hormonal ilaçlardan oluşan iki çeşidi vardır. Rahim içindeki işlevi erkek tohum hücrelerinin, kadının yumurtalıklarında döllenmesin...
Ballı Süt Kilo Aldırırmı
Ballı Süt Kilo Aldırırmı
Ballı süt kilo yapar mı? Bir çok diyetisyen ve beslenme uzmanının görüşlerine göre özellikle tek başına tüketilen içerisine şeker, kakao gibi katkılar eklenmediği sürece yarım veya tam yağlı sütler kesinlikle kilo aldırmamaktadır. Bununla birlikte iç...
Diyet Patlıcan Yemeği
Diyet Patlıcan Yemeği
Diyet Patlıcan Yemeği, Kilo günümüzde kadınlı erkekli herkesin ortak sorunudur. Kilo alımına kimi zaman psikolojik şartlardan olsada bir çoğumuzun düzensiz beslenmesinden kaynaklanır. Özellikle ev yemekleri yemeyip hazır gıdalar yememiz kilo alımını ...
3 Ayda 15 Kilo
3 Ayda 15 Kilo
3 ayda 15 kilo, diyet programı en sağlıklı şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır. Uygulanan diyet programlarıyla ayda 4,5-5 kilo verilmesi uzmanlar tarafından desteklenen bir uygulamadır. Yapılan diyetin günlük 45 dakikalık yürüyüşlerle desteklen...
Folik Asit Kilo Aldırırmı
Folik Asit Kilo Aldırırmı
Folik asit kilo aldırır mı? Bu soruya cevap vermek için folik asidin yapısını ve nelere etki ettiğini bilmemiz gerekiyor. Folik asidin diğer adı B9 vitaminidir. Bu vitamin suda çözülen bir vitamin olup vücut metabolizmasının normal bir şekilde iş...
Diyet Listesi 18 Yaş
Diyet Listesi 18 Yaş
Diyet Listesi 18 yaş, öncelikle 18 yaş kilo almak için ideal bir yaş grubu olmaktadır. Bu kadar kritik bir dönemlerde gençlerin kilo almaması ve yağ sorunları ile karşılaşmamaları için tükettikleri besinlere biraz dikkat etmeleri gerekir. Son zamanla...
Gizli Şeker Diyeti
Gizli Şeker Diyeti
Gizli şeker diyeti, açlık kan şekerinin 100-126 mg/dl arasında olması durumunda gizli şeker tanısı konan kişilerin tedavi olması için diyet yapması gerekir. Bu rahatsızlığın sonrası şeker hastalığı olduğundan, bundan korunmak için metabolizma diyeti ...
Kolonoskopi Diyeti
Kolonoskopi Diyeti
Kolonoskopi diyeti, kalın bağırsakların incelemesi olan kolonoskopik incelemenin tam ve güvenli bir biçimde yapılabilmesi için, kalın bağırsakların temizlenmesi gerekir. Temizliğin sağlanabilmesi için, yapılacak kolonoskopiden üç gün önce uygulanacak...
Fil Diyeti
Fil Diyeti
Fil diyeti, lenf kanallarının iltihaplanarak şişmesine neden olan fil hastalarının uygulamaları gereken diyettir. Kol, el, bacak, memeler veya cinsel organların şişmesine sebep olan hastalık doktor, psikolog ve diyetisyen eşliğinde yapılan tedavilerl...
Adaçayı Zayıflatırmı
Adaçayı Zayıflatırmı
Adaçayı zayıflatır mı konusuna verilebilecek en mantıklı cevap evettir çünkü normalde birçok yönden faydası olan adaçayının temel özelliklerinden biri toksinler ve ödem gibi vücuda zararlı maddeleri vücutta birikmelerini önleyerek hızla uzaklaştırılm...
Polikistik Over Diyeti
Polikistik Over Diyeti
Polikistik over diyeti, polikistik over hastaları aşırı miktarda tatlı yeme isteği duyan, hızla kilo alabilen ve adet bozukluğu bulunan kişilerdir. Hastaların çoğunda prolaktin hormonu yüksekliği ve insülin direnci vardır. Bu yüzden bu hastaların zay...

 

Kayısı Çayı Zayıflatırmı
Spiral Kilo Aldırırmı
Ballı Süt Kilo Aldırırmı
Diyet Patlıcan Yemeği
3 Ayda 15 Kilo
Folik Asit Kilo Aldırırmı
Diyet Listesi 18 Yaş
Gizli Şeker Diyeti
Kolonoskopi Diyeti
Fil Diyeti
Adaçayı Zayıflatırmı
Polikistik Over Diyeti
Su Orucu Diyeti
Gastrit Diyeti
Rus Diyeti
13 Yaş Diyet Listesi
Diyet Sütlü Tatlılar
Gaps Diyeti
Bergüzar Korel Diyeti
Nar Kilo Aldırırmı
3 Günlük Protein Diyeti
Aylık Diyet Listesi
Diyet Kek Tarifi
Amerikan Kalp Vakfı Diyeti
Haftalık Diyet Listesi
Açlık Otu Zayıflatırmı
Diyet Mantar Yemekleri
5 Günde 15 Kilo
Üzüm Kilo Yaparmı
Diyabet Diyeti
Popüler İçerik
Su Orucu Diyeti
Su Orucu Diyeti
Su orucu Diyeti: ülkemizde fazla bilinmeyen, fakat yurt dışında özellikle obezitenin çok fazla yaygın olduğu ülkelerdeki bazı kliniklerde uygulanmakta...
Gastrit Diyeti
Gastrit Diyeti
Gastrit diyeti, sindirimi kolay ve hafif aroması olan besinleri içermektedir. Mide iç yüzeyinin iltihaplanması olan gastrit, her yaşta insanı etkileye...
Rus Diyeti
Rus Diyeti
Rus diyeti 2 ayda 15 kilo verdirebilen bir diyet listesidir. Rus diyeti ile hiç açlık hissetmeden kolaylıkla kilo vermek mümkün olmaktadır. Rus diyeti...
13 Yaş Diyet Listesi
13 Yaş Diyet Listesi
13 yaş diyet listesi ile en değerli varlıklarımız olan çocuklarımız sıkılmadan ve enerjilerinden yoksun kalmadan istedikleri kiloya rahatlıkla ulaşabi...
Diyet Sütlü Tatlılar
Diyet Sütlü Tatlılar
Diyet sütlü tatlılar, kilo vermek için diyet uygulayanlar ya da kilo kontrolü yapan kişiler tatlı tüketiminden kaçınır. Diyet zamanlarında tatlı özell...
Gaps Diyeti
Gaps Diyeti
Gaps Diyeti, Otizm, hiperaktivite ile dikkat eksikliği, disleksi, dispraksi, depresyon, şizofren, obsesif kumpulsif bozukluklar, epilepsi gibi psikiya...
Bergüzar Korel Diyeti
Bergüzar Korel Diyeti
Bergüzar Korel diyeti ile fazla kilolarınıza son verebilirsiniz. Karadayı dizisiyle gündeme gelen ve diziye başlamadan önce uygulayarak müthiş sonuç...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Kayısı Çayı Zayıflatırmı
Spiral Kilo Aldırırmı
Ballı Süt Kilo Aldırırmı
Diyet Patlıcan Yemeği
3 Ayda 15 Kilo
Yemek
Neden?
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yemek
Neden?
Yardım Sayfaları
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Temmuz - 2019