diyetform.com
diyet

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan YorumlarZayıflama yöntemleri

Zayıflama yöntemleri, şişmanlık çağımızın en yaygın hastalıklarından birisidir. Vücuda alınan fazla enerjiye bağlı olarak gelişen kilo fazlalığı ciddi bir sağlık sorunudur. Fazla yeme, hareketsizlik, psikolojik sorunlar, hormonal ya da metobolik bozukluklar şişmanlık üzerinde etkili rol oynayan faktörlerden yalnızca bir kaç tanesidir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de şişmanlık git gide yayılmaktadır. Bu nedenle de kişi şişmanlıktan kurtulmak için bir çok alternatif yol aramaktadır. Özellikle bilinçsiz bir şekilde uygulanan diyetler, zayıflamak adına kullanılan içeriğinin ne olduğu belli olmayan ilaçlar kişide daha ciddi sağlık durumlarına yol açabiliyor. Özellikle bilinçsiz bir şekilde yapılan diyetler ile verilen kiloların, diyet sonlandırıldıktan sonra fazlası ile geri alınmasını sağlıyor.

Şişmanlığı kontrol altına alabilmek için en doğru yöntem besinler nedeni ile vücuda alınan enerjiyi ve günlük harcanan enerji oranını dengede tutmak gerekiyor. Zayıflama yöntemlerine başvurulduğu zaman alınan ve kaybedilen enerji göz önünde tutulduğunda daha sağlıklı ve çabuk bir zayıflama sağlanacaktır. Genel sağlık durumuna zarar vermeden sağlıklı bir şekilde zayıflamak için başvurulan yöntemler doktor ve bir uzman kontrolünde gerçekleştirilmelidir.

Peki, Zayıflama yöntemleri Nelerdir?

Akupunktur İle Zayıflama Yöntemi: Sağlıklı kilo verebilmek ve şişmanlıktan kurtulmak için en önemli ayrıntı sabırlı olmak ve acele etmemektir. Zayıflama kişiler için bir nevi yeni bir yaşam tarzıdır. Kişi normal hayatına devam ederken arada uygulanan bir zayıflama tekniği ile ortalama ayda sağlıklı bir şekilde 4-5 kilo kadar kaybedilebilmektedir ve en doğru olan oranda budur.

Zayıflama amacı ile başvurulan akupunkturun zayıflama üzerindeki etkisi göz ardı edilmeyecek kadar büyüktür. Akupunktur ile ilk olarak kişinin beyinde yer alan iştah merkezi kontrol altına alınıyor ve kişinin açlık ile mücadele etme oranı arttırılıyor. Akupunktur ile beraber fiziksel ve zihinsel aktivitelerden taviz vermeden rahatlıkla bir diyet uygulanabiliyor Akupunktur diyet ve basit egzersiz hareketleri ile desteklendiğinde zayıflama daha rahat ve çabuk oluyor. Akupunktur sayesinde açlık hissi, midede yanma, kazınma ve ekşime gerçekleşmiyor. Akupunkturun vücuda sağladığı bir diğer etkisi metabolizmayı düzenlemek, stres ve siniri önlemektir.

Tüm vücut bütün olarak göz önüne alındığında akupunktur hormonal, emosyonel ve diğer rahatsızlıkları da ortadan kaldıran bir etkiye sahiptir. Bu zayıflama tedavisi sayesinde kişinin kendine olan güveni artar, kişi kendini daha mutlu ve enerjik hisseder. Akupunktur sayesinde ideal vücut ölçülerine kavuştuktan sonra var olan kiloyu korumak da önemlidir. Bunun için yeme alışkanlıklarına çok dikkat edilmeli ve hareketsizlikten uzak kalınmalıdır.

Pilates İle Zayıflama Yöntemi: Son yıllarda oldukça yaygınlaşmış fiziksel aktivitelerden ve zayıflamak amacı ile uygulanan sporlardan bir tanesi de şüphesiz pilatesdir. Daha çok bayanlar tarafından tercih edilen pilatesin bu kadar yaygınlaşmasının nedeni verdiği sonuçlardır. Pilates  yalnızca zayıflamak için değil vücudu şekillendirmek, esneklik kazandırmak, vücutta var olan bazı sorunları gidermek, doğru nefes alış verişi ve motivasyon kazanmak için de tercih edilmektedir.

Pilates, vücudun iskelet ve kas sistemini geliştiren bir egzersizdir. Pilates yapan bir kişi kilo kaybı yaşamasa da iki beden kadar incelebilmektedir. Pilates sayesinde kişinin kilo verme süreci kısalır ve daha çabuk kilo verebilir. Daha etkili kilo vermek için pilates bir kardiyo egzersizi ile desteklenmelidir. Pilates yaşan yoğun strese bağlı alınan kilolarda da oldukça etkili bir egzersiz türüdür. Kişiyi stresten uzaklaştırarak strese bağlı gerçekleşen kiloların yok olmasını sağlar. Pilatesi kısaca özetlemek gerekirse, pilates tek başına zayıflama sağlamak. Ancak etkili bir diyet ve egzersiz hareketler ile desteklendiğinde mucize sonuçlar alınabilir.

Diyet İle Zayıflama Yöntemi:: Günümüzde zayıflamak amacı ile uygulanan ve her geçen gün sayısı daha da artan birçok diyet türü vardır. Diyet yaparak hızlı kilo vermek mümkündür. Ancak uygulanacak diyet dikkatli seçilmelidir. Aynı diyet her kişi için aynı etkiyi sağlamaz. Şok diyetler, bilinçsiz uygulanan diyetler ve hızlı kilo kaybı hem genel sağlığı olumsuz etkiler hem de verilen kiloların fazlası ile geri alınmasını sağlayabilir.

Diyet Yaparken Sağlıklı Kilo Vermek İçin: Sağlıklı zayıflayabilmek ve vücudu olumsuz etkilere karşı koruyabilmek için diyet programlarında mutlaka tahıllı gıdalar yer almalıdır.

Zayıflama yöntemleri

. Örneğin Akdeniz türü beslenme kişinin bel, kalça ve göbek gibi bölgelerinde biriken kilolar için etkili bir beslenme türüdür. Bu tür diyet listelerinde daha çok yağ oranı az olan gıdalar yer almaktadır. Ayrıca yoğurt ve salataya yer verilmektedir. Bu nedenle de bölgesel zayıflamada etkili bir diyet türüdür.

Genel sağlığı korumak ve diyet yaparak zayıflamak için önce beslenme alışkanlığı gözden geçirilmelidir. Diyete başlandığında artık beslenme listesinde salata, sebze, haşlanmış ya da ızgara gıdalar, yoğurt ve en önemlisi su yer almalıdır.

Alternatif Zayıflama Yöntemleri:

Sağlıklı Ve Dengeli Beslenmek: Kilo sorunu olan kişilerin çoğu çok fazla yemediğinden ancak yine de kilo aldığından yakınır. Burada ayırt edilmesi gereken ne kadar yemek yendiği değil, nasıl beslenildiğidir. Fast foot ve asitli içecekleri fazla tüketen kişilerin kilo alması ve kilolu olması çok doğal. Sağlıklı ve düzenli beslenerek metabolizmayı güçlendirmek ve etkili kilo vermek mümkün olmaktadır.

Yeşil Çay İle Zayıflama Yöntemi: Piyasada zayıflattığı öne sürülen birçok ürüne rastlamak mümkün. Fakat her satışa sunulan ürüne zayıflatıyor diye başvurmak yanlıştır. Zayıflamak amacı ile tercih edilen ürünün doğallığı, içeriği tam olarak bilinmeli ve tercih edilen ürün bilinçli bir şekilde kullanılmalıdır. Yeşil çay zayıflamak için kullanılan ve çok yaygın olan bir üründür. Yeşil çay dikkat edildiği zaman neredeyse her diyet listesinde başta yer almaktadır. Yeşil çayın zayıflama üzerinde etkisi büyüktür. Metabolizma hızını arttırarak vücuttaki bulunan fazla kalorinin yakılmasını sağlar.

Yüzerek Zayıflama Yöntemi: Yüzme vücudun her tarafını aynı anda çalıştıran bir spor türüdür. Kalori yakımında vücuda olumlu etkiler sağlar. Suda var olan kaldırma etkisi ile vücut zarar görmeden sağlıklı bir şekilde zayıflamaya yardımcı olur. Yüzme kilo kaybı ile beraber vücutta sarkma oluşmamasına ve sıkılaşmasına yardımcı olur.

Yüzme ile zayıflamak isteyen kişilerin öncelikle bu sporun tekniği bilmesi ve bilinçli bir şekilde uygulaması gerekir. Bilinçsiz bir şekilde yapılan bu spor nedeni ile vücut aşırı yorulabilir. Düzenli şekilde yüzen ancak yüzmeyi bilinçsiz bir şekilde uygulayan kişilerde bel, boyun gibi bölgelerde ağrı yaşanabilir. Ancak uzmanlar tarafından bilinçli uygulandığı takdirde etkili bir zayıflama yöntemi olarak kabul edilmekte ve önerilmektedir.

Bitkiler İle Zayıflama Yöntemi: Günümüzde yine yaygın bir şekilde zayıflamak amacı ile kullanılan bitkiler ile rahatlıkla kilo vermek mümkün olmaktadır. Fakat yalnızca bitkilere güvenerek zayıflamak mümkün değildir. Kullanılan bitkiler ile beraber kişi yediğine içtiğine dikkat etmeli, egzersiz yapmalıdır. Bitkiler bu şekilde desteklendiğinde kilo vermek daha kolaylaşacaktır. Kullanılan bitkinin öncelikle içeriği ve ne işe yaradığı bilinmeli ve bilinçli bir şekilde tüketilmelidir.

Sağlıklı Ve Hızlı Kilo Vermek İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Özellikle akşam yemeği çok geç vakitlere bırakılmamalıdır ve hafif gıdalar tüketilmelidir. Akşam yemeği yedikten sonra ufak atıştırmalıklardan kaçınmak gerekir.
  • Şeker oranı yüksek gıdalardan uzak kalınmalıdır. Özellikle yemeklerin ardından tatlı yemekten kaçınılmalıdır.
  • Sağlıklı ve hızlı zayıflamak için yemek aralarında yeşil çay ve ılık su tüketimi yararlı olacaktır.
  • Uyku düzeni yine sağlıklı zayıflamak için önemli bir rol oynar. Akşam çok geç saatlere kadar uyumak ve sabah geç saatlere kadar uyumak vücudun düzenini bozarak kilo fazlalığına neden olur. Bu nedenle akşam erken yatıp, sabah erken kalkılmalıdır. Sabah aç karnına erken saatlerde yapılan 15 dakikalık egzersiz ile daha sağlıklı ve hoş bir vücuda kavuşulabilir.
  • Gün içinde öğün sayısı üç yerine altıya çıkarılmalıdır. Sık sık ancak azar azar yemek zayıflama üzerinde etkili olacaktır.
  • Zayıflamanın altın kurallarından en önemlilerinden bir tanesi de bilindiği gibi su tüketimidir. Su vücudun neredeyse %50'sini oluşturur. Bu nedenle vücuda alınan gıdalar haricinde vücudun ihtiyacı kadar da su alımına dikkat edilmelidir. Diyet, egzersiz ya da farklı zayıflama tekniklerini uygularken vücuda alınan su oranına çok dikkat edilmelidir. Zayıflama için uygulanan teknikler esnasında metabolik artıklardan kurtulmak için ihtiyacı karşılayacak oranda su alınması muhakkak şarttır.

Yayınlanma Tarihi : 27.1.2014

Zayıflama yöntemleri Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Zayıflama yöntemleri"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Hamilelikte Kaç Kilo Alınmalı

Hamilelikte kaç kilo alınmalı, hamilelik döneminde alınan kilo oranı anne adayının fiziksel özelliklerine göre farklılık gösterebilir. Anne adayının gebelikten önceki kilosu, plasenta, genetik faktörler ve beslenme alışkanlıkları...

Kilo Almak

Kilo almak, Öncelikle kilo alamamanın sebebi belirlenmelidir. Genellikle kilo alamama durumu, yetersiz beslenme, kronik hastalıklar ve yeme bozuklukları sonucu meydana gelir. Zayıf insanlar dış etkenlerden daha çabuk etkilenir,...

Kilo Aldırıcı

Kilo aldırıcı, kullanmanın kilo almaya oldukça büyük katkısı vardır. Kilo Almak için kişinin günlük harcadığı kaloriden daha fazlasını kazanması gerekir. Çünkü vücudumuzun yeni bir doku meydana getirebilmesi için enerjiye ihtiya...

Hamilelikte Diyet

Hamilelikte diyet yapmak uzman tarafından pek tavsiye edilmediği gibi bebeğin sağlığını da tehlikeye atabilecek bir eylemdir. Bu nedenden ötürü eğer anne adayının normalden fazla kilo potansiyeli var ise gebelik sürecinden önce ve...

Akupunktur İle Zayıflama

Akupunktur ile zayıflama, kişilerin diyet yapmasını kolaylaştıracak ve verilen kiloların korunmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir. Bu sayede uygulanacak diyetlerde zorlanmadan sonuç alınabilir. Kilo vermek yani zayıflamak herkes...

Ilık Su İçmek Zayıflatırmı

Ilık su içmek zayıflatır mı, Su içmenin zayıflama açısından faydalarını bilmeyen yoktur. Ama sıcak su içmenin faydalarını bilen fazla yoktur. Kişini sağlığı kadar ruhsal durumunu da etkileyen fazla kilolardan kurtulmanın en tab...

Hızlı Kilo Alma

Hızlı kilo almak için ne yapmalı? Bazı insanlar için kilo almak o kadar çok zordur ki neredeyse imkansıza yakındır. Sabah kahvaltı yapmadan evden çıkmaz, işe gider bir şeyler atıştırır, eve gelir yemek yer ama bir türlü kilo al...

Gebelikte Kilo Alımı

Gebelikte kilo alımı, Gebelikte kilo alımı anne ve anne karnındaki bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir. Tüm gebelik boyunca 9-12 kilo alınması normal kabul edilmektedir. Gebeliğe normal kilolardan daha fazla kilo ile başlanmışs...

Emzirirken Kilo Vermek

Emzirirken kilo vermek, emzirme döneminde beslenme bebeğin gelecekte sağlıklı olması ve anne sütünü arttırmak için oldukça önemli bir rol oynar. Gebelik döneminde anne karnındaki bebeğin gelişimi için uygulanan beslenme alışkanlık...

5 Kilo Verdiren Diyet

5 Kilo Verdiren Diyet, 5 kilo vermek için 7 gün yeterli bir süredir ve bu süre zarfından 5 kilo vermek mümkün olmaktadır. Kilo sorununuz sizde hem sağlık olarak hem de psikolojik olarak negatif değişimlere yol açıyor ise bu sor...Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

diyet, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Şubat - 2018