Kilo Almak

Kilo Almak

Kilo almak, Öncelikle kilo alamamanın sebebi belirlenmelidir. Genellikle kilo alamama durumu, yetersiz beslenme, kronik hastalıklar ve yeme bozuklukları sonucu meydana gelir. Zayıf insanlar dış etkenlerden daha çabuk etkilenir, hastalanır ve daha geç iyileşirler, çalışma hayatlarında daha çabuk yorulurlar. Zayıf insanların cilt altı yağ tabakaları daha az olduğu için soğuk havadan daha çok etkilenirler.

Zayıflığın önce nedenleri bulunmalıdır ve sonra önleme yöntemlerine bakılmalıdır. Şayet zayıflığın nedeni bedene alınan besinlerin kullanım bozukluğu ise uygulanan diyet ne kadarda başarılı olursa olsun sonuç alınamaz. Fakat zayıflığın sebebi diyetten alınan enerjiden kaynaklıysa doğru diyetle zayıflığa son verilebilir.

Kilo Almak İçin Nasıl Beslenmeli?

 • Çok yemek kilo almak için uygun bir yöntem değildir. Bilinçli beslenmeli ve abur cuburlardan kaçınılmalıdır. Bu tür sağlıksız besinler genellikle doymamış yağlar içerir. Daima doymamış yağlardan kaçınılmalı ve doymuş yağ içeren besinler tüketilmelidir. En sağlıklı doymuş yağ olan omega-3 balık türleri, ceviz, keten gibi besinlerden elde edilebilir.
 • Proteinler için tavuk, balık, et, fındık ve baklagiller tercih edilebilir.
 • Sağlıklı karbonhidratlar ise sebzeler, tam tahıllı ürünler ve meyvelerden elde edilebilir. En iyi karbonhidrat içeren besinler bal ve pekmezdir.
 • Kilo almak için ana öğünlerinizin içerisinde mutlaka et, süt tam tahıl, meyve ve sebze türü besinlerinden en az 2-3 çeşidinin olmasına özen gösterin
 • Günlük öğün sayınızı sadece üç ana öğünden oluşturmaktansa aldığınız besin miktarını gün içerisine yayarak üç ana öğün ve üç ara öğün yapmanızda fayda olacaktır.
 • Yağda kızartmayla yapılan besinler genellikle kişide tokluk hissi uyandırır. Bu nedenle kilo almak isteyenler özellikle kızartma yöntemiyle hazırlanmış besinler ve çok yağlı yiyeceklerden uzak durmalılar.
 • Ara öğün sırf atıştırmayla geçiştirilmemelidir. Kalori verecek ama hafif olacak besinler tercih edilmelidir. Tost, sütlü tatlılar, süt ürünleri olabilir.
 • Çay, kahve ve su kalori içeren içecek değillerdir. Bunların yerine besin değerleri yüksek olan ayran, süt ve meyve suyunu tercih edin. Sıvı tüketecekleri mideyi doldurduğu için yemek yemenizi engeller. Bu yüzden sıvı içecekleri yemekten bir saat önce veya sonra tüketin.
 • Kilo almak için gece öğünleri yapabilirsiniz. Çünkü gece yenen yemekler çabuk sindirilmediği için vitamin, mineral ve proteinleri daha fazla emilir.
 • Süt içerken protein miktarını artırmak için bir bardak sütünüze bir tatlı kaşığı süt tozu ilave edin.
 • Günlük aldığınız protein, karbonhidrat ve yağ oranını uygun bir şekilde ayarlayın. Kalorinin yükseltilmesi daha çok karbonhidratların artırılması ile sağlanmalıdır. Yağ artımıyla kalori yükseltilirse hem sağlıksız olur hem de kas yerine vücutta yağlanma meydana gelir. Proteini aşırı artırmak iştahsızlığa neden olur. Çünkü kişiyi uzun süre tok tutar. B grubu vitaminleri bol almalısınız. Bu vitaminler iştah açıcı özelliği vardır.
 • Yemeklerin ardından tatlı türleri yemeyi alışkanlık haline getirin. Hatta tatlıların üzerine fındık, fıstık ekleyebilirsiniz.
 • Reçel ve meyve sularını tüketirken evde yapılmışları tercih etmeniz daha uygun olacaktır. Hazır alınan reçellerde ve meyve sularında katkılarından dolayı vitamin kaybı olmaktadır.
 • Her bünyenin günlük tükettiği enerji miktarı farklıdır. Öncelikle günlük tükettiğiniz enerji miktarını belirleyin ve tükettiğiniz enerjiden günlük 500 kalori fazlasını tüketin.
 • Sabah kahvaltısının insan için can noktası olduğunu aklınızdan çıkarmayın ve asla kahvaltıyı atlamayın.
 • Günlük en az iki litre ılık su tüketmelisiniz.
 • Hurma tek başına insanın canlı kalması için yeterli mineral, vitamin, protein ve yağ içermektedir. Bu yüzden hurma tüketmeyi ihmal etmeyin.
Kilo Almak İçin Tavsiyeler
 • Stresten uzak durmaya çalışın. Çünkü stres vücudunuzdaki tüm kasların kasılmasına neden olur. Kasılan kaslar da boş yere enerji harcar.
 • Öğün miktarını mümkünse 5-6 ya çıkarın. Bu iki kat yemek yiyin anlamına gelmiyor. Normal yemeniz gereken besinleri üç yerine altı öğüne yayarak tüketin.
 • Sigara içiyorsanız kilo almanız çok zordur. Bu yüzden mutlaka sigarayı bırakmalısınız.
 • Anoreksiya denen yemek yememe hastalığı vardır. Tüm çabalarınıza rağmen kilo alamıyorsanız psikolojik bir rahatsızlık olan Anoreksiya hastalığına yakalanmış olabilirsiniz. Mutlaka bir psikiyatri doktoruna başvurunuz.
 • Yüzme, tempolu yürüyüş ve ağır egzersizler yapmaktan kaçının, çünkü bunlar vücutta yağ kaybına neden olur ve kilo vermenizi sağlar. Bunların yerine ağırlık kaldırma gibi spor malzemeleriyle çalışırsanız kas yapmış olursunuz. Sporunuzu sabah saatlerinde yapmayın. Çünkü gece boyunca biriken yağ asitlerini harcamış olursunuz. Kilo almak için spor egzersizlerini akşam saatlerinde yapın.
 • Günlük tükettiğiniz besinlerden aldığınız kalori gün içerisinde harcadığınız kaloriden eksikse veya eşitse kilo alamazsınız. Şayet besinlerle kalori almayı artıramıyorsanız bir tavsiyemiz de kilo aldırıcı tabletler olacaktır. Günlük tükettiğiniz kalori aldığınız kaloriyi götürüyorsa ekstra kalori yüklemesi yapabilirsiniz. Piyasada satılan ve bünyenizde günde 1000-1250 civarı kalori yükleyen tabletler var. Kilo almak için bu tabletlerden alıp kalori yüklemesi yapabilirsiniz. Fakat mümkünse doğal besinlerden almanız daha uygun olacaktır.
Son Güncelleme : 15.08.2018 13:35:28
Kilo Almak ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Sayfayı Düzenle Düzenleme Geçmişi

Kilo Almak Yorumları

şifre Kırmızı sayı

0 Yorum Yapılmış "Kilo Almak"

Kayıtlı yorum bulunamadı ilk yorumu siz ekleyin
Kayısı Çayı Zayıflatırmı
Kayısı Çayı Zayıflatırmı
Kayısı çayı zayıflatır mı, kalp ve gözleri korumakta yabancı ve lif etkilerine karşı mücadele hastalıklarına karşı kullanılabilen önemli ve faydaları çok olan bir besin kaynağıdır. Kayısının içerisinde yüksek seviyede beta ve karoten aktivite bulunur...
Spiral Kilo Aldırırmı
Spiral Kilo Aldırırmı
Spiral kilo aldırırmı, Kadınlarda vajina içine yerleştirilen bir çeşit doğum kontrol yöntemidir. Spiraller'in bakır ve hormonal ilaçlardan oluşan iki çeşidi vardır. Rahim içindeki işlevi erkek tohum hücrelerinin, kadının yumurtalıklarında döllenmesin...
Ballı Süt Kilo Aldırırmı
Ballı Süt Kilo Aldırırmı
Ballı süt kilo yapar mı? Bir çok diyetisyen ve beslenme uzmanının görüşlerine göre özellikle tek başına tüketilen içerisine şeker, kakao gibi katkılar eklenmediği sürece yarım veya tam yağlı sütler kesinlikle kilo aldırmamaktadır. Bununla birlikte iç...
Diyet Patlıcan Yemeği
Diyet Patlıcan Yemeği
Diyet Patlıcan Yemeği, Kilo günümüzde kadınlı erkekli herkesin ortak sorunudur. Kilo alımına kimi zaman psikolojik şartlardan olsada bir çoğumuzun düzensiz beslenmesinden kaynaklanır. Özellikle ev yemekleri yemeyip hazır gıdalar yememiz kilo alımını ...
3 Ayda 15 Kilo
3 Ayda 15 Kilo
3 ayda 15 kilo, diyet programı en sağlıklı şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır. Uygulanan diyet programlarıyla ayda 4,5-5 kilo verilmesi uzmanlar tarafından desteklenen bir uygulamadır. Yapılan diyetin günlük 45 dakikalık yürüyüşlerle desteklen...
Folik Asit Kilo Aldırırmı
Folik Asit Kilo Aldırırmı
Folik asit kilo aldırır mı? Bu soruya cevap vermek için folik asidin yapısını ve nelere etki ettiğini bilmemiz gerekiyor. Folik asidin diğer adı B9 vitaminidir. Bu vitamin suda çözülen bir vitamin olup vücut metabolizmasının normal bir şekilde iş...
Diyet Listesi 18 Yaş
Diyet Listesi 18 Yaş
Diyet Listesi 18 yaş, öncelikle 18 yaş kilo almak için ideal bir yaş grubu olmaktadır. Bu kadar kritik bir dönemlerde gençlerin kilo almaması ve yağ sorunları ile karşılaşmamaları için tükettikleri besinlere biraz dikkat etmeleri gerekir. Son zamanla...
Gizli Şeker Diyeti
Gizli Şeker Diyeti
Gizli şeker diyeti, açlık kan şekerinin 100-126 mg/dl arasında olması durumunda gizli şeker tanısı konan kişilerin tedavi olması için diyet yapması gerekir. Bu rahatsızlığın sonrası şeker hastalığı olduğundan, bundan korunmak için metabolizma diyeti ...
Kolonoskopi Diyeti
Kolonoskopi Diyeti
Kolonoskopi diyeti, kalın bağırsakların incelemesi olan kolonoskopik incelemenin tam ve güvenli bir biçimde yapılabilmesi için, kalın bağırsakların temizlenmesi gerekir. Temizliğin sağlanabilmesi için, yapılacak kolonoskopiden üç gün önce uygulanacak...
Fil Diyeti
Fil Diyeti
Fil diyeti, lenf kanallarının iltihaplanarak şişmesine neden olan fil hastalarının uygulamaları gereken diyettir. Kol, el, bacak, memeler veya cinsel organların şişmesine sebep olan hastalık doktor, psikolog ve diyetisyen eşliğinde yapılan tedavilerl...
Adaçayı Zayıflatırmı
Adaçayı Zayıflatırmı
Adaçayı zayıflatır mı konusuna verilebilecek en mantıklı cevap evettir çünkü normalde birçok yönden faydası olan adaçayının temel özelliklerinden biri toksinler ve ödem gibi vücuda zararlı maddeleri vücutta birikmelerini önleyerek hızla uzaklaştırılm...
Polikistik Over Diyeti
Polikistik Over Diyeti
Polikistik over diyeti, polikistik over hastaları aşırı miktarda tatlı yeme isteği duyan, hızla kilo alabilen ve adet bozukluğu bulunan kişilerdir. Hastaların çoğunda prolaktin hormonu yüksekliği ve insülin direnci vardır. Bu yüzden bu hastaların zay...

 

Kayısı Çayı Zayıflatırmı
Spiral Kilo Aldırırmı
Ballı Süt Kilo Aldırırmı
Diyet Patlıcan Yemeği
3 Ayda 15 Kilo
Folik Asit Kilo Aldırırmı
Diyet Listesi 18 Yaş
Gizli Şeker Diyeti
Kolonoskopi Diyeti
Fil Diyeti
Adaçayı Zayıflatırmı
Polikistik Over Diyeti
Su Orucu Diyeti
Gastrit Diyeti
Rus Diyeti
13 Yaş Diyet Listesi
Diyet Sütlü Tatlılar
Gaps Diyeti
Bergüzar Korel Diyeti
Nar Kilo Aldırırmı
3 Günlük Protein Diyeti
Aylık Diyet Listesi
Diyet Kek Tarifi
Amerikan Kalp Vakfı Diyeti
Haftalık Diyet Listesi
Açlık Otu Zayıflatırmı
Diyet Mantar Yemekleri
5 Günde 15 Kilo
Üzüm Kilo Yaparmı
Diyabet Diyeti
Popüler İçerik
Su Orucu Diyeti
Su Orucu Diyeti
Su orucu Diyeti: ülkemizde fazla bilinmeyen, fakat yurt dışında özellikle obezitenin çok fazla yaygın olduğu ülkelerdeki bazı kliniklerde uygulanmakta...
Gastrit Diyeti
Gastrit Diyeti
Gastrit diyeti, sindirimi kolay ve hafif aroması olan besinleri içermektedir. Mide iç yüzeyinin iltihaplanması olan gastrit, her yaşta insanı etkileye...
Rus Diyeti
Rus Diyeti
Rus diyeti 2 ayda 15 kilo verdirebilen bir diyet listesidir. Rus diyeti ile hiç açlık hissetmeden kolaylıkla kilo vermek mümkün olmaktadır. Rus diyeti...
13 Yaş Diyet Listesi
13 Yaş Diyet Listesi
13 yaş diyet listesi ile en değerli varlıklarımız olan çocuklarımız sıkılmadan ve enerjilerinden yoksun kalmadan istedikleri kiloya rahatlıkla ulaşabi...
Diyet Sütlü Tatlılar
Diyet Sütlü Tatlılar
Diyet sütlü tatlılar, kilo vermek için diyet uygulayanlar ya da kilo kontrolü yapan kişiler tatlı tüketiminden kaçınır. Diyet zamanlarında tatlı özell...
Gaps Diyeti
Gaps Diyeti
Gaps Diyeti, Otizm, hiperaktivite ile dikkat eksikliği, disleksi, dispraksi, depresyon, şizofren, obsesif kumpulsif bozukluklar, epilepsi gibi psikiya...
Bergüzar Korel Diyeti
Bergüzar Korel Diyeti
Bergüzar Korel diyeti ile fazla kilolarınıza son verebilirsiniz. Karadayı dizisiyle gündeme gelen ve diziye başlamadan önce uygulayarak müthiş sonuç...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Kayısı Çayı Zayıflatırmı
Spiral Kilo Aldırırmı
Ballı Süt Kilo Aldırırmı
Diyet Patlıcan Yemeği
3 Ayda 15 Kilo
Yemek
Neden?
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yemek
Neden?
Yardım Sayfaları
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Nisan - 2019