Karatay Diyeti

Karatay Diyeti

Karatay diyeti ile birçok doğru bildiğiniz şeylerin yanlış olduğunu göreceksiniz, hiç zorlanmadan kilo verirken sabahları hem zinde uyanacaksınız hem de güne sevinçle başlamanın keyfini yaşayacaksınız. Tüm gününüzü de acıkmadan, tatlıları rüyanızda görmeden ve enerjik bir şekilde geçireceksiniz. Canan Karatay diyeti ile hem bağışıklık sisteminizi güçlendirecek hem de hastalıklara artı elveda diyeceksiniz. Canan Karatay diyetinde en önemli nokta günde 3-4 gram omega-3 tüketmenizdir.

Prof. Dr. Canan Karatay’dan Tavsiyeler

 • Sık sık yemek yemeyin. Günde üç öğün yemek yenilecek. Herkesin de bildiği gibi en önemli öğün sabah kahvaltısıdır. Sabah kahvaltısını kuvvetli yapmalısınız. Her kahvaltıda pastırmalı yumurta, menemen veya iki adet yumurta tüketebilirsiniz. İki kibrit kutusu kadar beyaz peynir ve salata yemenizde sakınca yoktur. 10-12 arası zeytin, bir fincan ceviz veya badem tüketin fakat asla ekmek yemeyin. Çünkü ekmek tüketmek insülin direncini artırır. İnsülin, bir nevi yağların deposudur. Kişi sık ve aynı zamanda az yediği zamanlarda yağlar bu depolara biriktirilir. Yemek yendiğinde insülin değeri yukarı çıkar ve iki saat sonra tekrar düşer ve açlık hissi duyarız. Bu yüzden çok kuvvetli kahvaltı yapıldığında gün boyu açlık hissi duyulmaz.
 • Kilo vermek için insülin direncini kırmak şarttır. Ekmek yerine ceviz tüketilebilir. Mümkün olduğunca ekmek yememeye çalışın.
 • Aç kalarak asla kilo verilmez. Belki verilir bir süre ama sağlıksız verildiği için hem tekrar alınır hem de sağlık kaybedilir. Bu yüzden hem yiyeceksiniz, hem de kilo vereceksiniz.
 • Günde en az iki buçuk litre su tüketmelisiniz. Vücudunuz susuz kaldığı sürece de kilo veremezsiniz.
 • Öğle yemeğinde kendinizi aç hissetmiyorsanız basit şeylerle geçiştirebilirsiniz. Lahmacun yemek en sağlıklı besinlerdendir. Fındık veya fıstık gibi şeylerle de geçiştirebilirsiniz. Biraz kilo verene kadar bu şekilde basit şeylerle öğle yemeğini geçiştirmelisiniz. Çünkü karaciğerdeki yağlardan kurtulmalısınız.
 • Bilim adamlarının tabiriyle şeker tatlı bir zehirdir demek doğru bir ifade olur. Bir dilim ekmekte bulunan şeker miktarını şu şekilde anlatırsam daha iyi anlayabilirsiniz. Bir dilim ekmeğin üzerine aldığı kadar şeker doldurun ve gördüğünüz şekerin ekmeğin içinde olduğunu düşünün. Bu kadar şeker alıyorsunuz bir dilim ekmekte. Karaciğerde yağlanması olanlar veya yağlanmayı azaltmak isteyenler ekmek yemeyi bırakmalıdırlar. Onun yerine ceviz tüketebilirsiniz.
 • Önemli olan hızlı kilo vermek değildir. Önemli olan sağlıklı ve yavaş kilo vermek ve o kiloyu korumaktır. Canan Karatay diyetinin de prensibi budur.

Karatay Diyeti Nasıl Yapılır?

Karatay diyeti tam bir diyetten ziyade bir yaşam biçimidir. Biz hareketsiz bir toplumuz ve çok ekmek tüketiyoruz. Bu yüzden beslenme şeklimize dikkat etmeliyiz, dikkat edilmediği taktirde sağlık sorunlarıyla karşılaşmaktayız. Aşağıda verdiğimiz Karatay diyetini uygulayacaksanız yemek saatlerine dikkat etmelisiniz. Kahvaltı saat 20.00’de, öğle yemeği 13.00’de, akşam yemeği 18,00’de yenmelidir. Akşam saat 20:00 den sonra meyve dahil hiçbir şey yenmemelidir. Mümkünse her akşam yatmadan önce 30 dakika yürüyüş yapmanızda fayda olacaktır.

Karatay Diyetinde Pazartesi

 • Kahvaltı: İki adet suda haşlanmış yumurta. Bunun yerine tereyağı ile yapılmış peynirli omlet de tüketebilirsiniz. 10 adet tuzsuz zeytin. Bir dilim beyaz peynir. 4 tane gün kurusu, dört adet ceviz, şekersiz bitki çayı ve ılık su.
 • Öğle yemeği: Bir dilim dana söğüş, zeytinyağlı fasulye, bol yeşillikli, havuç ve turplu salata ( salata, doğal zeytinyağı, bol liman ve kaya tuzu ile hazırlanmalıdır), bir bardak tuzsuz ayran, şekersiz bitki çayı ve ılık su.
 • Akşam yemeği: Balık, roka, havuç ve turp, salata, doğal sirke, kaya tuzu, bol limon ve hakiki zeytinyağı ile hazırlanmalı ve içine bir miktar keten tohumu atılmalıdır.

Karatay Diyetinde Salı

 • Kahvaltı: İki adet suda haşlanmış yumurta. Bunun yerine tereyağı ile yapılmış peynirli omlet de tüketebilirsiniz. 10 adet tuzsuz zeytin. Bir dilim beyaz peynir. İki tane çarliston biber, 5-6 tane çeri domatesi, bir küçük çay bardağı fındık (ekmek yerine), şekersiz çay veya süt.
 • Öğle yemeği: Bir tabak hakiki zeytinyağı ile yapılmış barbunya yemeği, Karnı bahar salatası ve bir bardak ayran.
 • Akşam yemeği: Fırında yapılmış balık ızgara. Roka, havuç, yeşil soğan, maydanoz, keten tohumu, hakiki zeytinyağı, limon, doğal sirke ve kaya tuzundan yapılmış bir tabak salata. Karatay diyetinin bir özelliği de salataların içeriğidir.

Karatay Diyetinde Çarşamba

 • Kahvaltı: İki adet suda haşlanmış yumurta. Bunun yerine tereyağı ile yapılmış peynirli omlet de tüketebilirsiniz. 10 adet tuzsuz zeytin. Bir dilim beyaz peynir. İki adet tatlı kırmızıbiber, Bir avuç tuzsuz fıstık, şekersiz çay. Canan Karatay diyetinde içilmesine izin verilen her çay şekersiz olmalıdır.
 • Öğle yemeği: Zeytinyağlı taze fasulye, dört adet köfte, bol yeşillikli, havuç ve turplu salata ( salata, doğal zeytinyağı, bol liman ve kaya tuzu ile hazırlanmalıdır), bir bardak tuzsuz ayran ve ılık su.
 • Akşam yemeği: Bir porsiyon kuzu pirzola, bir tabak zeytinyağlı enginar, bir tatlı kaşığı keten tohumu ve mevsim salata

Karatay Diyetinde Perşembe

 • Kahvaltı: İki adet yumurta ile zeytin yağda pişmiş peynirli omlet, 10 tane tuzsuz yeşil veya siyah zeytin, bir kibrit kutusu kadar beyaz peynir, iki tane çarliston yeşilbiber, bir tane salatalık ve bir tutam maydanoz, bir çay bardağı ceviz içi ve şekersiz yeşil çay.
 • Öğle yemeği: Bir dilim dana bonfile veya bir porsiyon kuzu pirzola, bir tabak zeytinyağı ile yapılmış pırasa, bir tabak yoğurt, 6 tane çeri domates, bir tatlı kaşığı keten tohumu ve bol miktarda ılık su.
 • Akşam yemeği: Izgarada yapılmış bir porsiyon balık, bir tane kırmızı kuru soğan, turp ve roka, rendelenmiş havuç veya lahana salatası, bir tabak zeytinyağlı barbunya.

Karatay Diyetinde Cuma

 • Kahvaltı: İki adet yumurta ile tereyağı ile pişmiş peynirli omlet, 10 tane tuzsuz yeşil veya siyah zeytin, bir kibrit kutusu kadar beyaz peynir, bir tane tatlı kırmızıbiber, maydanoz, şekersiz bitki çayı, bir çay bardağı kadar tuzsuz fıstık.
 • Öğle yemeği: Bir porsiyon şiş kebap, yeşilbiber, domates, maydanoz, salatalık, turp ve sumak, bir tabak yoğurt, bol miktarda ılık su ve bir tatlı kaşığı keten tohumu.
 • Akşam yemeği: Bir porsiyon kuzu pirzola, mevsim salata( hakiki sızma zeytinyağı, hakiki sirke, kaya tuzu ve bol limon katılmalıdır.), yoğurtlu semizotu salatası

Karatay Diyetinde Cumartesi

 • Kahvaltı: Pastırmalı yumurta, bir dilim beyaz peynir, 10 tane siyah veya yeşil zeytin (zeytinler tuzsuz olmalı), şekersiz yeşil çay, bir çay bardağı tuzsuz Antep fıstığı. Canan Karatay diyetinin en önemli özelliği ekmek yerine ceviz veya fıstık tüketilmesidir.
 • Öğle yemeği: Bir dilim dana bonfile veya bir porsiyon kuzu pirzorla, domates, kuru soğan ve yeşilbiber, bir tabak yoğurt, bir tatlı kaşığı keten tohumu, bir bardak ayran ve bol miktarda ılık su.
 • Akşam yemeği: Izgarada balık, bir tutam roka, domates, yeşilbiber, turp, bol limon, bir kibrit kutusu kadar tahin helvası

Karatay Diyetinde Pazar

 • Kahvaltı: İki tane yumurtayla pastırma veya omlet, bir dilim beyaz peynir, 10 tane tuzsuz zeytin, salatalık, domates, şekersiz yeşil çay, bir çay bardağı ceviz
 • Öğle yemeği: Bir dilim bonfile, bir tabak kuru fasulye, bir bardak ayran, çoban salatası, şekersiz çay ve bol miktarda ılık su.
 • Akşam yemeği: Izgarada yapılmış bir porsiyon balık, közlenmiş kırmızıbiber, bir tane kırmızı kuru soğan, turp ve roka, rendelenmiş havuç veya lahana salatası, bir tabak zeytinyağlı barbunya.
Canan Karatay diyetini uygulayacaksanız hızlı kilo verdiğinizi görmezsiniz ama yavaş kilo verip sağlıklı kaldığınızı göreceksiniz. Gerçek manada yapılan diyet de böyle olmalıdır. Hızlı verilen kilolar hem tekrar alımı hızlı olur hemde sağlıktan götürdükleri olur. Canan Karatay diyetini uygularsanız ayda 3-4 kilo verirsiniz ama bu kiloları kalıcı vermiş olursunuz ve sağlığınızdan da bir şey kaybetmemiş olursunuz.
Son Güncelleme : 15.09.2018 05:49:25
Karatay Diyeti ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Sayfayı Düzenle Düzenleme Geçmişi

Karatay Diyeti Yorumları

şifre Kırmızı sayı

0 Yorum Yapılmış "Karatay Diyeti"

Kayıtlı yorum bulunamadı ilk yorumu siz ekleyin
Kayısı Çayı Zayıflatırmı
Kayısı Çayı Zayıflatırmı
Kayısı çayı zayıflatır mı, kalp ve gözleri korumakta yabancı ve lif etkilerine karşı mücadele hastalıklarına karşı kullanılabilen önemli ve faydaları çok olan bir besin kaynağıdır. Kayısının içerisinde yüksek seviyede beta ve karoten aktivite bulunur...
Spiral Kilo Aldırırmı
Spiral Kilo Aldırırmı
Spiral kilo aldırırmı, Kadınlarda vajina içine yerleştirilen bir çeşit doğum kontrol yöntemidir. Spiraller'in bakır ve hormonal ilaçlardan oluşan iki çeşidi vardır. Rahim içindeki işlevi erkek tohum hücrelerinin, kadının yumurtalıklarında döllenmesin...
Ballı Süt Kilo Aldırırmı
Ballı Süt Kilo Aldırırmı
Ballı süt kilo yapar mı? Bir çok diyetisyen ve beslenme uzmanının görüşlerine göre özellikle tek başına tüketilen içerisine şeker, kakao gibi katkılar eklenmediği sürece yarım veya tam yağlı sütler kesinlikle kilo aldırmamaktadır. Bununla birlikte iç...
Diyet Patlıcan Yemeği
Diyet Patlıcan Yemeği
Diyet Patlıcan Yemeği, Kilo günümüzde kadınlı erkekli herkesin ortak sorunudur. Kilo alımına kimi zaman psikolojik şartlardan olsada bir çoğumuzun düzensiz beslenmesinden kaynaklanır. Özellikle ev yemekleri yemeyip hazır gıdalar yememiz kilo alımını ...
3 Ayda 15 Kilo
3 Ayda 15 Kilo
3 ayda 15 kilo, diyet programı en sağlıklı şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır. Uygulanan diyet programlarıyla ayda 4,5-5 kilo verilmesi uzmanlar tarafından desteklenen bir uygulamadır. Yapılan diyetin günlük 45 dakikalık yürüyüşlerle desteklen...
Folik Asit Kilo Aldırırmı
Folik Asit Kilo Aldırırmı
Folik asit kilo aldırır mı? Bu soruya cevap vermek için folik asidin yapısını ve nelere etki ettiğini bilmemiz gerekiyor. Folik asidin diğer adı B9 vitaminidir. Bu vitamin suda çözülen bir vitamin olup vücut metabolizmasının normal bir şekilde iş...
Diyet Listesi 18 Yaş
Diyet Listesi 18 Yaş
Diyet Listesi 18 yaş, öncelikle 18 yaş kilo almak için ideal bir yaş grubu olmaktadır. Bu kadar kritik bir dönemlerde gençlerin kilo almaması ve yağ sorunları ile karşılaşmamaları için tükettikleri besinlere biraz dikkat etmeleri gerekir. Son zamanla...
Gizli Şeker Diyeti
Gizli Şeker Diyeti
Gizli şeker diyeti, açlık kan şekerinin 100-126 mg/dl arasında olması durumunda gizli şeker tanısı konan kişilerin tedavi olması için diyet yapması gerekir. Bu rahatsızlığın sonrası şeker hastalığı olduğundan, bundan korunmak için metabolizma diyeti ...
Kolonoskopi Diyeti
Kolonoskopi Diyeti
Kolonoskopi diyeti, kalın bağırsakların incelemesi olan kolonoskopik incelemenin tam ve güvenli bir biçimde yapılabilmesi için, kalın bağırsakların temizlenmesi gerekir. Temizliğin sağlanabilmesi için, yapılacak kolonoskopiden üç gün önce uygulanacak...
Fil Diyeti
Fil Diyeti
Fil diyeti, lenf kanallarının iltihaplanarak şişmesine neden olan fil hastalarının uygulamaları gereken diyettir. Kol, el, bacak, memeler veya cinsel organların şişmesine sebep olan hastalık doktor, psikolog ve diyetisyen eşliğinde yapılan tedavilerl...
Adaçayı Zayıflatırmı
Adaçayı Zayıflatırmı
Adaçayı zayıflatır mı konusuna verilebilecek en mantıklı cevap evettir çünkü normalde birçok yönden faydası olan adaçayının temel özelliklerinden biri toksinler ve ödem gibi vücuda zararlı maddeleri vücutta birikmelerini önleyerek hızla uzaklaştırılm...
Polikistik Over Diyeti
Polikistik Over Diyeti
Polikistik over diyeti, polikistik over hastaları aşırı miktarda tatlı yeme isteği duyan, hızla kilo alabilen ve adet bozukluğu bulunan kişilerdir. Hastaların çoğunda prolaktin hormonu yüksekliği ve insülin direnci vardır. Bu yüzden bu hastaların zay...

 

Kayısı Çayı Zayıflatırmı
Spiral Kilo Aldırırmı
Ballı Süt Kilo Aldırırmı
Diyet Patlıcan Yemeği
3 Ayda 15 Kilo
Folik Asit Kilo Aldırırmı
Diyet Listesi 18 Yaş
Gizli Şeker Diyeti
Kolonoskopi Diyeti
Fil Diyeti
Adaçayı Zayıflatırmı
Polikistik Over Diyeti
Su Orucu Diyeti
Gastrit Diyeti
Rus Diyeti
13 Yaş Diyet Listesi
Diyet Sütlü Tatlılar
Gaps Diyeti
Bergüzar Korel Diyeti
Nar Kilo Aldırırmı
3 Günlük Protein Diyeti
Aylık Diyet Listesi
Diyet Kek Tarifi
Amerikan Kalp Vakfı Diyeti
Haftalık Diyet Listesi
Açlık Otu Zayıflatırmı
Diyet Mantar Yemekleri
5 Günde 15 Kilo
Üzüm Kilo Yaparmı
Diyabet Diyeti
Popüler İçerik
Su Orucu Diyeti
Su Orucu Diyeti
Su orucu Diyeti: ülkemizde fazla bilinmeyen, fakat yurt dışında özellikle obezitenin çok fazla yaygın olduğu ülkelerdeki bazı kliniklerde uygulanmakta...
Gastrit Diyeti
Gastrit Diyeti
Gastrit diyeti, sindirimi kolay ve hafif aroması olan besinleri içermektedir. Mide iç yüzeyinin iltihaplanması olan gastrit, her yaşta insanı etkileye...
Rus Diyeti
Rus Diyeti
Rus diyeti 2 ayda 15 kilo verdirebilen bir diyet listesidir. Rus diyeti ile hiç açlık hissetmeden kolaylıkla kilo vermek mümkün olmaktadır. Rus diyeti...
13 Yaş Diyet Listesi
13 Yaş Diyet Listesi
13 yaş diyet listesi ile en değerli varlıklarımız olan çocuklarımız sıkılmadan ve enerjilerinden yoksun kalmadan istedikleri kiloya rahatlıkla ulaşabi...
Diyet Sütlü Tatlılar
Diyet Sütlü Tatlılar
Diyet sütlü tatlılar, kilo vermek için diyet uygulayanlar ya da kilo kontrolü yapan kişiler tatlı tüketiminden kaçınır. Diyet zamanlarında tatlı özell...
Gaps Diyeti
Gaps Diyeti
Gaps Diyeti, Otizm, hiperaktivite ile dikkat eksikliği, disleksi, dispraksi, depresyon, şizofren, obsesif kumpulsif bozukluklar, epilepsi gibi psikiya...
Bergüzar Korel Diyeti
Bergüzar Korel Diyeti
Bergüzar Korel diyeti ile fazla kilolarınıza son verebilirsiniz. Karadayı dizisiyle gündeme gelen ve diziye başlamadan önce uygulayarak müthiş sonuç...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Kayısı Çayı Zayıflatırmı
Spiral Kilo Aldırırmı
Ballı Süt Kilo Aldırırmı
Diyet Patlıcan Yemeği
3 Ayda 15 Kilo
Yemek
Neden?
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yemek
Neden?
Yardım Sayfaları
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Nisan - 2019