Diyet Platformunda 8. Yıl
Ana Sayfa | Diyete Başlarken | Diyet | Beslenme | Egzersizler | Sağlık Haberleri | Diyet Ekle | Diyet Yemekleri | Kalori Cetveli | Hesaplamalar | Zayıflama Merkezleri | Diyetisyenler

 
Diyet Kategorileri
Ağız ve Diş Sağlığı
AIDS ve Tedavisi
Cinsellik ve Cinsel Sağlık
Çocuk Sağlığı
Diğer Hastalıklar
Doğum Kontrol
Fizik Tedavi
Gebelik-Lohusa
Göz Sağlığı
Hepatit ve Tedavisi
İlk Yardım
K.B.B
Kadın Sağlığı
Kalp Damar
Kanser ve Tedavisi
Psikoloji
Saç ve Cilt Bakımı
Sağlık Haberleri
Sağlık Mevzuatı
Sigara ve Alkol
Tıp Sözlüğü

İnteraktif Hesaplamalar
Bazal Metabolizma
Vücut Kitle İndeksi
İdeal Kilo Hesaplama
Vücut Yağ Oranı

En Çok Yorumlananlar
3 Günde 3 Kilo Diyeti
Lahana Diyeti
Patates Diyeti
10 Günde 5 Kilo Diyeti
Su Diyeti
Kalça Eriten Diyet
Simit Diyeti
Yağ yakmanın yolları !
Dr. Ender Saraç'tan Zayıflama Çayı Tarifi
Kalori Yakmanın 20 Yolu
İsveç Diyeti
Seda Sayan Zayıflama Sırrını Açıkladı !
Göbek eriten diyet!
Kilo vermek istiyor musunuz?
Metabolizmayı Hızlandırma Yöntemi
Popstar Tarkan Diyeti !!
Beş soruyla kilonu ölç!
Göbek istemeyen günde 7 kez yesin
5 Günde Zayıflatan Diyet
Web Sayfamız Yenilenmiştir


Menopoz sonrası tedavide yenilik

Menopoz sonrası tedavide yenilik

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından yaptırılan ve yaklaşık 17 bin kadın üzerinde uygulanan Women's Health İnitiative (Kadın Sağlığı İnisiyatifi) çalışmasının sonuçları açıklandı.

Çalışmada, menopoz sonrası hormon ilaçları kullanan kadınlarda meme kanseri riskinde görülen artışın tespiti, tedavinin beş yılla sınırlandırılmasına yol açtı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Gülekli, ABD'de gerçekleştirilen çalışmayla menopoz sonrası uygulanan tedavi yöntemlerinde yeni yaklaşımın söz konusu olduğunu bildirdi.

8.5 yıl olarak öngörülen ancak alınan sonuçlar nedeniyle 5.2 yılda kesilen çalışmada, rahmi alınmamış 10 bin kadına östrojen ve progesteron verildiğini, 10 bin kişilik diğer grubun ilaç kullanmadığını, rahmi alınmış kadınlaraysa sadece östrojen verildiğini ifade eden Prof. Dr. Gülekli, hiç ilaç almayan kadınlarda 5 yılın sonunda 10 binde 33 olarak belirlenen meme kanserinin, diğer grupta (rahmi alınmadığı için östrojen ve progesteronu bir arada 5 yıl kullanan) 41 kadında geliştiğini bildirdi.

Prof. Dr. Gülekli, rahmi alınmış, sadece östrojen kullanan kadınlarda meme
kanseri riskinde artış gözlenmediğini kaydetti.

Dünyada tartışma yaratan bu çalışma ışığında, menopoza giren kadınlara daha önce ömür boyu verdikleri östrojen ve progesteron tedavisinin artık beş yılla sınırlandırılmasını önerdiklerini, aksi halde meme kanseri riskinde hafif bir artış bulunduğunu söylediklerini kaydeden Gülekli, sadece östrojen kullanan rahmi alınmış kadınlarda ise uzun süreli ilaç alımı konusunda bir risk olmadığını söyledi.

''Seçilen grubun dizaynında sıkıntı var''

Ancak ABD'deki çalışmada seçilen grubun dizaynıyla ilgili sıkıntılar bulunduğuna, büyük çoğunluğu kilolu olan kadınların, menopoz yaşının 10-15 yıl üzerinde, ortalama 63 yaş döneminde olduğuna işaret eden Prof. Dr. Gülekli, çalışmanın, genç hasta grubuna mal edilemeyeceğini bildirdi.

Prof. Dr. Gülekli, ayrıca, meme kanseri riskinin, ilk gebeliği 30 yaşın üzerinde olan, vücut kitle indeksi 30'un üzerinde bulunan kadınlarda daha yüksek olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Gülekli, ''Biz yine de bu araştırma ışığında 'artık ömür boyu ilaç kullanabilirsiniz' demiyoruz. Beş yıl olunca herkes kesecek mi, kimileri var ki ilaçlarını daha düşük dozlu olarak hekim kontrolünde kullanabilirler. Biz bilgilerimizi hastalarımızla paylaşıyoruz. İlacı kestikleri zaman elde ettiği yararlar çok daha fazlaysa bu şekilde devam ediliyor'' dedi.


Yayınlanma Tarihi : 30.12.2006

Menopoz sonrası tedavide yenilik Yorum Yazın
İsminiz :
Cevabınız :
İnsanmısınız ? :
Kırmızı yazılan sayıyı girin
Gönderin :

0 Yorum Yazıldı "Menopoz sonrası tedavide yenilik"


Diyet Kek Tarifleri : www.kek.gen.tr ve Diyet Salata Tarifleri : www.salatatarifleri.gen.tr

Diyetform.com, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Ağustos - 2014